Wednesday, May 25, 2011

CYCLE CHIC BLOGGER CONFERENCE 2011Juuni kolmandal nädalal on Barcelonas Cycle Chic konverents valitud maailma cycle chic blogide autoritele. Mikael (Copenhagen Cycle Chic) ja Txell (Barcelona Cycle Chic) on korraldamisega head tööd teinud. Tegemist on kutsetega üritusega ning ka Tallinn Cycle Chic on kutsutud!

Kahjuks on aga nii, et siinse blogi autoril ei ole hetkel võimalik oma sõitu sinna kuidagi rahastada, proovisin nii ühelt kui ka teiselt poolt, kuid ei midagi.

Kui sul on jalgrattaga seotud toode/firma ning see võiks ka siin lehel kajastatud olla, siis võta minuga ühendust ja mõtleme midagi välja! P.S paari nädalaga millal blogi on olnud uuel aadressil on seda külastatud rohkem kui 3000 korral!

Oleksin väga õnnelik ja Tallinn ja Eesti saaks taas natukene maailmakaardile.

Tänud ja ilusat jalgrattasõitu!
Liina
liinale[AT]gmail.com
Sunday, May 15, 2011

Photo orienteering on bikes

Today I started my day with flat tire and also ended with it. Oliver, from Velonaut, tried to fix this but it only helped for a while because there was so many holes on it. Still, I really thank him for that!

Last weekend boys from Velonaut organized photo orienteering on bikes, here is only some of the pictures from our team – Gustav on the sofa. We only participate, no competition for others, as you already know we had some technical tifficulties and that is the reason why we cancelled in the middle of the day.

P.S all the photos are not releated photo orienteerign assignments.


IMG_9931

IMG_9950

IMG_9952

IMG_9958

New folder4

IMG_0009

IMG_9970

IMG_9990

IMG_9994


IMG_0027

Gustav

IMG_0025

This bike (and man also) is from my family :) Once it was old swedish army bike without wheels, but now it is beautiful town bike, we named it Gustav. :)

red bicycle

red bicycle
Nice to spot another rider with camera :) Oh, red bicycles are always so eye-catching.

Thursday, May 5, 2011