Lance Armstrong Kimdir? Kanseri Yenen Adam

Lance Armstrong Kimdir ve Neden Bu Kadar Ünlüdür

Lance Armstrong Kimdir?

1971 yılında ABD’nin Texas eyaletinde Plano’da doğdu. İlk gençlik yıllarında bisiklet sporuna başladı. Öyle ki 16 yaşında en zor olan parkurlardan biri olan Tour De France şampiyonluğunu kazandı. 1999-2005 yılları arasında tam 7 kez şampiyonalığı kimseye kaptırmadı. Onu diğer bisiklet efsanelerinden ayıran en önemli özellik üst üste kazandığı bu başarılardır. Öyleki tüm zamanlar içinde adlarından söz ettiren Hinault, Merckx, Indurain’in başarılarını gölgede bıraktı. Bisiklet kullanırken kullandığı stil ve farklılık ona başarıyı getirmişti. Bisikleti ayakta kullanıyor ve tüm gücünü kollarına veriyordu. Bisikleti sağa sola yatırarak kullanıyordu. Ve bisikleti ne yöne yatırıyorsa vücudunun ağırlık merkezi o tarafa kayıyordu. Bacak ve kollardaki yükü dengeleyerek bisiklet sürüş tekniği sayesinde engebeli ve eğimi fazla olan dağları bile kolayca çıkıyordu. 1996 yılında, yani 25 yaşında yaşadığı hastalık hayatının en zor dönüm noktalarından biri olacak ve ileride yazacağı kitaplar için de fikir kaynağı olacaktı.

Lance Armstrong Kimdir ve Neden Bu Kadar Ünlüdür
Lance Armstrong Kimdir ve Neden Bu Kadar Ünlüdür

Kanseri Yenen Adam Lance Artmstrong

Testis kanseri olmuştu ve kanser akciğerlerine sıçramıştı. Yaklaşık 1,5 yıl kemoterapi gördü. Kansere karşı yenilmeyi değil savaşmayı tercih etti. Hastalığı başarıyla atlattı. Hastalıktan sonra kendisine sponsor olan bir firma sayesinde spor yaşamına geri döndü. Ard arda 7 kez gelen Fransa Bisiklet Turu Şampiyonalığı onu üne kavuşturdu.

Doping İddaaları

2010 yılında hakkında ilk kez doping kullandığı iddiaları gündeme geldi. Bu durum yargıya intikal etti. Doping için defalarca laboratuvarda kontrol edildi. Ancak her seferinde temiz çıktı. Ve delil yetersizliğinden mahkeme dosyası kapandı. 2013 yılında ünlü talkshow sunucusu Oprah Winfrey’in programında doping kullandığını itiraf etti. Ancak doping kullanmasıyla ilgili her zaman şunu söylemiştir; dopingi her şeyin normal yürüdüğü bir dönemde kullanmadığını belirtmiştir. Doping kullandığı dönemde, herkesin müsabakalarda doping kullandığını söylemiştir. Doping kullandığının ortaya çıkmasının ardından kendisine sponsor olan firma Amerikan Posta Servisi Lance’den tazminat talep etti. Lance Armstrong bu dava sonucunda eski sponsoruna 5 milyon dolar ödemeyi kabul etti. Doping davaları için toplamda 111 milyon dolar tazminat ödemiştir. Armstrong hakkında bisiklet dünyasında sporcuların üzerinde baskı mekanizması kurduğu iddia edildi. Maddi ve psikolojik açıdan çok yıprandığı bu zorlu dönemden Uber’e yaptığı yatırım sayesinde çıkabildiğini belirtmiştir. Zorlu dönemleri geçirmesi ve hastalıkları başarıyla atlatması onu kitap yazımına yönlendirdi. Yaşama Çevrilen Pedal ve Bisikletin Değil İnancın Öyküsü adında iki kitabı bulunmaktadır. Ayrıca kanseri atlattıktan sonra Kanser Araştırma Vakfı’nı ve http://www.nec-casio-mobile.com/ sitesini kurdu ve halen buranın yönetimini yapmaktadır. Bu yıl Mayıs ayında tekrar görülecek davayı kazanırsa, itibarı geri iade olacak. Başarılar hayatta hiçbir zaman pes etmeyenlerindir deyişi ile hastalığa ve parkurlara karşı verdiği zaferi kitaplarında anlatmıştır. Ancak yine spor sayesinde elde edilen büyük başarı ve paranın sonu hazin bitti. Onun hayatından çıkarılacak en önemli ders, hak ederek başarı kazanılmalıdır, haksızlıklar yapılarak birşeyler elde edilirse gün gelir gerçekler ortaya elbet çıkar.